Chemické divadlo aneb Tak si zkusíme lék vyrobit sami...

10.8.2016


dvě klíčová slova pro tuto událost: 
#byznysprospolecnost  #zentiva

Tento den byl plný napětí. Poprvé v naší historii jsme zkusili akci v rámci projektu Byznys pro společnost. Hlavními aktéry chemického divadla měli být dobrovolníci z farmaceutické firmy Zentiva. Většina našich dětí má s užíváním léků bohaté zkušenosti a již několik let se všichni pečující upínají k naději, že snad konečně bude nějaký účinný lék na tuto zákeřnou chorobu vynalezen.

Po důkladných přípravách vtrhla na naše smečenské území tlupa nadšenců. Všichni se usmívali, tvářili se přátelsky a všichni dohromady jsme byli zvědavi, co se bude dít.

Po rychlé a netradiční seznamce následovalo oblékání do pracovních oděvů. Dozvěděli jsme se, jak se při výrobě léčiv dbá na hygienu a bezpečnost práce. Byla to legrace. Všichni rázem získali UNI sexyvzhled :-)


Nejprve děti testovaly příchutě léků. Dostaly kapátka a z ampulek si samy nabíraly vzorky a zazamenávaly své postřehy do tabulky. Nebylo to snadné, protože výrobci jsou víc než nápadití.Další disclpínou byla výroba kapslí s vitamínem C. My jsme se sice přimouvali, aby tam bylo i něco na spaní, ale to nám neprošlo ;-) A tak se v naší OPEN AIR laboratoři nacpávaly kapsle, poté se pečlivě ukládaly do plastových lahviček a děti měly ještě za úkol vymyslet název a obal pro ten svůj léčivý preparát.Po obědě se čarovalo s tekutým dusíkem. Všude se kouřilo a pářilo a z ovoce a smetany se za stálého míchání chystalo překvapení: zmrzlina několika příchutí - chutnala báječně!!

Děti si mohly vyzkoušet, jak tekutý dusík funguje, když se do něj na chvíli ponoří list nebo rostlina- po lehkém stisku se úplně rozpadne.

Samozřejmě se rozdávaly diplomy a taky tašky s drobnými dárky. My všem moc děkujeme za perfektně připravený program. Byl to dárek i pro nás- dospěláky. Budeme se těšit na další díl chemické veselohry :-)